Prilagajanje in uporaba slušnih aparatov

Slušni aparati so ključna rešitev za izboljšanje kakovosti življenja pri težavah s sluhom. Njihova pravilna prilagoditev in uporaba omogočata boljšo zaznavo zvokov, lažje komuniciranje ter večjo samozavest v vsakdanjem življenju.

Sodobni slušni aparati ponujajo različne funkcije, ki se prilagajajo individualnim potrebam uporabnika.Za optimalno izkušnjo je pomembno, da so slušni aparati pravilno nastavljeni in udobni za nošenje.

meritve sluha

Kako prilagoditi slušni aparat?

Proces prilagajanja in uporabe slušnih aparatov je odvisen od izkušenosti uporabnika. Ljudje, ki prvič dobijo slušni aparat niti ne vedo kaj pričakovati in tako rabijo malo več vzpodbude pri nošenju in več navodil.

Strokovnjak za slušne aparate bo po prvih dnevih uporabe od vas želel tudi čim več informacij glede vaših občutkov v različnih slušnih okoljih, saj bo tako najlažje še natančneje nastavil vaš slušni aparat za še boljšo izkušnjo.

Skupni cilj vas in slušnega akustika mora biti, da aparat deluje tako, da nanj pozabite, ko ga nosite.

Pri ORL medicina d.o.o. smo osredotočeni na vaše individualne potrebe in nudimo kakovostne celostne rešitve. Če imate ali pa sumite, da imate težave s sluhom vas vabimo, da nas obiščete in izkoristite prednosti naših izdelkov in storitev.

Številne študije so pokazale pomembno zmanjšanje težav s komunikacijo, manj težav z osamljenostjo in manj depresije ob nošenju slušnih aparatov. Tako slušni aparati ne samo bogatijo naše socialno življenje, temveč imajo velik vpliv na možgane, saj ohranjajo vaše misli ostre, zmanjšujejo pojav psihičnih težav, lahko izboljšajo ravnotežje in orientacijo v prostoru.

Kako izbrati najboljši slušni aparat?

Pri izbiri najboljšega slušnega aparata je ključno razumeti različne vrste, ki so na voljo.

Delijo se na za-ušesne in v-ušesne slušne aparate.

Za-ušesni aparati so lahko z ušesnim vložkom po meri ušesa (BTE) ali pa s slušalko v ušesu in univerzalno silikonsko kupolo (RIE), v-ušesni se delijo na malo večje (ITE) in sluhovodne (CIC).

Pomembno je, da skupaj s strokovnjakom podrobno analizirate vašo stopnjo izgube sluha ter vaš življenjski slog in se skupaj odločita o najprimernejši izvedbi slušnega aparata glede na vašo izgubo sluha in glede na vaše osebne preference.

Kakor smo pa že omenili je tudi zelo pomembno, da je izbrani slušni aparat tudi zelo natančno nastavljen.

Z drugimi besedami: da bo uporabnik slišal vse zvoke, hkrati pa ga slušni aparat ne bo motil v ušesu.

izbira slušnega aparata

Slušni aparat običajno upočasni napredovanje izgube sluha.

Če vam je bila svetovana uporaba slušnega aparata priporočamo, da z uporabo pričnete čimprej. V primeru redne uporabe slušnega aparata običajno izguba sluha ne napreduje tako hitro, lahko pa začne celo stagnirati.

Naročite se na testiranje sluha in slušnega aparata.

V primeru, da ugotovimo izgubo sluha pri kateri se priporoča nošenje slušnega aparata, lahko le tega tudi brezplačno testirate.

Nasveti akustika

Nasveti akustika

Pogosta vprašanja o slušnih aparatih

Zakaj mi slušni aparat piska?

Pri nas omogočamo brezplačno testiranje slušnih aparatov. To pomeni, da slušni aparat nastavimo glede na vašo izgubo sluha, vi pa ga nosite in testirate v domačem okolju in v drugih slušnih situacijah, ki jih doživljate v svojem življenju.

Imam izgubo sluha na obeh ušesih. Je en slušni aparat dovolj?

Če je izguba sluha obojestranska, se za najboljšo izkušnjo priporoča uporaba dveh slušnih aparatov. Le tako bo uporabnik dobil nazaj občutek prostorskega zvoka, izboljšala pa se mu bo tudi orientacija v prostoru, saj bo vedel iz katere strani prihaja zvok.

Ali res slušni aparati hreščijo, šumijo?

Če slušni aparat nosite samo občasno je možno, da še niste dovolj privajeni na jakost zvoka. Najbolje je, da se oglasite pri svojemu slušnemu akustiku, ki vam bo lahko kakšno frekvenco tudi utišal in tako naredil slušni aparat bolj »udoben«.

Kako dolgo traja privajanje?

Privajanje na slušni aparat je lahko zelo hitro. Nekateri uporabniki, ga dajo na uho in praktično od začetka nosijo brez težav. Tisti z višjo izgubo sluha ponavadi potrebujejo več časa, saj se morajo možgani navaditi na bolj glasen zvok. To lahko traja tudi do pol leta.