Vrste slušnih aparatov

Slušni aparati so ključna rešitev za izboljšanje kakovosti življenja oseb z izgubo sluha. Danes so na voljo različne vrste aparatov, ki se razlikujejo po velikosti, obliki in tehnologiji.

Izbira pravega modela je odvisna od stopnje izgube sluha, življenjskega sloga ter individualnih potreb uporabnika. V nadaljevanju predstavljamo glavne vrste slušnih aparatov in njihove značilnosti.

V-ušesni slušni aparati

V-ušesni slušni aparati se vstavljajo neposredno v uho. Lahko so popolnoma v sluhovodu (CIC Completely in the Canal) ali le delno v ušesnem kanalu (ITEIn the Ear). Ti aparati so kompaktni.

Njihova glavna prednost je manjša opaznost, vendar so manj primerni za tiste, ki imajo težave z ročno spretnostjo.

Ker se aparat namešča v uho tudi niso priporočljivi za osebe, ki pogosto trpijo za vnetji ušes ali imajo povečano nastajanje ušesnega masla.

Za-ušesni slušni aparati

Za-ušesni slušni aparati se razlikujejo glede na lokacijo zvočnika. 

Če je zvočnik nameščen za ušesom, govorimo o BTE modelih (Behind The Ear). Ti aparati so nekoliko večji, saj se namestijo za uho, zvočni signal pa se v uho prenaša prek tanke cevkice ali ušesnega nastavka.

So izjemno zmogljivi in primerni za vse stopnje izgube sluha, tudi za težje oblike naglušnosti.

Zaradi svoje moči omogočajo boljše prilagajanje zvoka, njihova namestitev pa je popolnoma varna.

Razvoj tehnologije pri podjetju Danavox je tudi slušne aparata BTE naredil kompaktne ter diskretne, tako da so ne glede na to, da se nahajajo za ušesom, že izredno diskretni.

RIE slušni aparati

Slušni aparati RIE (Receiver In Ear) so posebna vrsta za-ušesnih aparatov, pri katerih je zvočnik nameščen neposredno v ušesnem kanalu in povezan s tanko žičko.

Ta zasnova omogoča bolj naraven zvok in zmanjšuje popačenja. RIE modeli so priljubljeni zaradi izjemne kakovosti zvoka ter še večje diskretnosti v primerjavi s klasičnimi BTE aparati.

Za uporabnike s hudo izgubo sluha ali tiste, ki potrebujejo naprednejšo tehnologijo, je Danavox razvil nadgrajeno različico RIE aparata s slušalko m&RIE.

Pri tej inovativni zasnovi je v ušesu nameščen tudi mikrofon, ki zvoke zajema neposredno na mestu naravnega poslušanja, kar zagotavlja še pristnejšo in bolj naravno slušno izkušnjo.

Kako priti do slušnega aparata?

Na ORL medicina d.o.o. lahko prejmete slušni aparat praktično takoj, ko vas pregleda specialist otorinolaringolog in potrdi, da ni drugih možnosti zdravljenja ter je na osnovi izgube sluha svetovan preizkus slušnega aparata.

Pri nas ponujamo vrhunske slušne aparate priznanega danskega podjetja z več kot 80 letno tradicijo, enega pionirjev na področju slušnih aparatov.

Poleg tega, da podjetje stremi k najbolj inovativnim rešitvam, ti aparati predstavljajo bistven tehnični preskok v primerjavi z večino dosedanjih slušnih aparatov.

Pri nas imamo veliko večino različnih modelov slušnih aparatov iz naše ponudbe na zalogi. Če je potrebna izdelava ušesnega vložka po meri, vam vzamemo odtis sluhovoda, jih naročimo in vas v roku 2-3 tednov povabimo na testiranje slušnih aparatov.

Če je vaša izguba sluha primerna za silikonsko kupolo, lahko slušne aparate dobite in testirate takoj.

V kolikor bi potrebovali ob uporabi aparatov dodatne informacije ali bi prišlo do težav, kot na primer mašenje ušesa ali težave pri spreminjanju nastavitev slušnega aparata, se pri nas lahko obrnete na specialista otorinolaringologa ali slušnega akustika.

Slušni aparat običajno upočasni napredovanje izgube sluha.

Če vam je bila svetovana uporaba slušnega aparata priporočamo, da z uporabo pričnete čimprej. V primeru redne uporabe slušnega aparata običajno izguba sluha ne napreduje tako hitro, lahko pa začne celo stagnirati.

Naročite se na testiranje sluha in slušnega aparata.

V primeru, da ugotovimo izgubo sluha pri kateri se priporoča nošenje slušnega aparata, lahko le tega tudi brezplačno testirate.

Nasveti akustika

Nasveti akustika

Pogosta vprašanja o slušnih aparatih

Kakšno vrsto baterij uporabljajo? Kako pogosto jih je potrebno zamenjati?

Slušni aparati običajno uporabljajo različne velikosti cink-zrak baterij (odvisno od modela slušnega aparata). Baterije so uporabne 5 in 14 dni, kar je spet odvisno od velikosti baterij. Lahko pa se odločite tudi za slušni aparat s polnilno baterijo in ga vsak večer ali vsak drugi večer odložite v polnilec, podobno kot mobilni telefon.

Imam izgubo sluha na obeh ušesih. Je en slušni aparat dovolj?

Če je izguba sluha obojestranska, se za najboljšo izkušnjo priporoča uporaba dveh slušnih aparatov. Le tako bo uporabnik dobil nazaj občutek prostorskega zvoka, izboljšala pa se mu bo tudi orientacija v prostoru, saj bo vedel iz katere strani prihaja zvok.

Ali slušni aparati slabšajo sluh?

Ne. Ob pravilni indikaciji in nastavitvi slušnih aparatov le ti sluha ne slabšajo.

Ali slušni aparati sluh izboljšajo?

Ne. Slušni aparati samega sluha ne morejo izboljšati, lahko pa bistveno pripomorejo k poslušanju, razumevanju govora.

Ali je možno testiranje slušnega aparata?

Slušni aparat piska zaradi premalo tesnenja:

  • Morda se vam je naredil čep v ušesu in se zvok prehitro odbije nazaj.
  • Preverite, če je ušesni vložek pravilno vstavljen v uho.
  • Če imate debelo cevko preverite, ali je dovolj mehka.
  • Mogoče pri nastavitvi slušnega aparata ni bil opravljen test tesnenja.